„To se prostě nestane. Není, kdo by mě zastoupil…“

Paní Jana

Když pečující nemůže poskytnout péči

Situace, kdy se člověk s mentálním postižením ocitá bez potřebné a obvyklé podpory pečující osoby, je stresující záležitostí nejen pro daného člověka, ale také pro pečující osobu a další blízké osoby. Příčin vzniku takových situací může být celá řada: náhlá zdravotní indispozice, akutní (i plánovaná) hospitalizace, úmrtí, nehoda, rozpad rodiny, stárnutí pečující osoby atd.

Často se může jednat o situace, na které se připravit nelze. Jsou ale i situace, na které se do jisté míry připravit dá. I když najít vhodná opatření či řešení nemusí být snadné. Taková příprava pak může pomoci alespoň zmírnit dopady krizové situace. Největším přáním všech je, aby mohl člověk s mentálním postižením zůstat ve svém přirozeném prostředí a nebyl vystaven zbytečnému stresu (např. převozu do psychiatrické léčebny v případě, kdy je pečující osoba náhle hospitalizována a není, kdo jiný by se postaral).

Vzhledem k tomu, že je škála krizových situací velmi široká, nemůžeme konkrétně popsat všechny varianty. Tento materiál je pouze vodítko, které vám může pomoci se v dané oblasti lépe orientovat, získat informace a inspirovat se. Ta nejdůležitější část bude na vás – sepište si vlastní KRIZOVÝ PLÁN a snažte se být co nejvíce konkrétní.

Zdroje podpory

Mohou to být materiální i lidské zdroje. Ale také něco, co vám pomáhá situaci lépe zvládnout.

  • Funkční rodina, přátelé, blízcí, sousedé – někdo, kdo dobře zná jak vás, tak osobu, o kterou pečujete. Důležité je nezůstat v péči sám/sama. Vytvořte si síť/okruh lidíČím více lidí kolem sebe máte, tím více lidí může pomoci.
  • Plánujte společně s těmito lidmi – plánujte i s vašimi potomky s postižením. Vědomí, že se umí postarat i někdo jiný (nejlépe i s láskou), vám zcela jistě uleví. Je dobré ale také počítat s tím, že takovou lásku a péči jako dáváte vašemu dítěti vy, mu nikdo jiný zřejmě nedá. Neznamená to však, že jiná péče, znamená horší péče.
  • Sestavte si Plán péče. Měli byste sem zaznamenat všechny relevantní informace o vašem potomkovi: jak vypadá váš běžný den, co má/nemá rád/a, v jakých úkonech je potřeba pomoci, jak komunikuje, zdravotní péče, místa, kam dochází apod. Vytvořte konkrétní a jasný seznam, který může ostatním pomoci při vaší absenci. Nezapomínejte ani na zdánlivé detaily – např. kdo další má klíče od vašeho bytu?
  • Nechte vašeho potomka situaci, kdy nejste přítomen/přítomna, zažít. Zkoušejte to. Je dobré, pokud péči převezme na chvíli někdo, koho váš potomek dobře zná, na koho je zvyklý. Začněte po malých krocích – půl hodina, hodina, dvě, den.
  • Profesionální pomoc – mohou to být lidé ze spolků/organizací, kam docházíte.
    Jedná se ale také o Odlehčovací služby – ověřte si, či se běžte podívat, kde a jak fungují. Zkuste odlehčovací službu občas využít, i když jí zrovna akutně nepotřebujete (berte to jako nácvik na neočekávanou situaci).
  • Zkuste vyhledat Terénní asistenční službu a vyjednat vhodné podmínky.

Prevence – Co můžu připravit dopředu?

Zkuste rozplánovat jednotlivé kroky.

Jak a co připravit pro sebe

  • Příprava na zastupování v péči – sestavte si konkrétní Plán péče (viz výše). Sociální pracovník obecního úřadu obce s rozšířenou působností (sociální odbor) může ve spolupráci s vámi pomoci se sestavením Plánu zastupování v péči. Může vás doprovázet i sociální pracovník/pracovnice z jiné organizace (např. ze SPMP ČR) a pomáhat při sestavování plánu. Takový Plán pak bude k dispozici na vašem sociálním odboru. Hodí se i pro případ, kdy se ocitne váš potomek z nějakého důvodu sám doma a je přivolána policie (např. vaše náhlá hospitalizace). Police by měla nejdříve kontaktovat sociální odbor, kde se díky tomuto Plánu mohou dočíst, kdo bude místo vás pečovat, a jakou péči potřebuje. Pokud nic takového doma ani jinde nebudete mít sepsáno, vašeho potomka s největší pravděpodobností odvezou do psychiatrické nemocnice.
  • C.E. KARTA – Seniorská obálka: jedná se o tiskopis, který je určený především seniorům a zdravotně znevýhodněným osobám, žijícím v domácím prostředí, a to pro řešení krizových situací, jako je zhoršení zdravotního stavu nebo potřeba naléhavé pomoci. V takových chvílích člověk bývá často rozrušený, nesoustředěný a nedokáže reagovat ani odpovídat na otázky záchranářů, hasičů či policie. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc proto může být právě dobře vyplněná I.C.E. KARTA – Seniorská obálka, která se jistě stane pomocníkem i pro rodiny osob v krizové situaci, jejich blízké nebo pro pracovníky sociálních služeb. Pro umístění v domácnosti doporučují složky integrovaného záchranného systému POUZE dvě místa – buď dveře lednice pomocí magnetky, nebo vstupní dveře do bytu zevnitř, kam lze k připevnění použít klip nebo oboustranně lepicí pásku. Zde si ověřte, jestli funguje Seniorská obálka i ve vašem kraji.
  • CHYTRÁ ZTRACENKA URGENT ID je aplikací v mobilním telefonu, na kterou můžete nahrát relevantní informace: onemocnění, postižení, kontakty na lékaře a na blízké osoby, jako postupovat při záchvatu, seznam medikamentů apod. Telefon jen přiložíte k čipu (různé druhy: přívěšek, náramek, klip…) a okamžitě se vám načtou nahrané informace.
  • SOS KARTA PRO PEČUJÍCÍ: slouží osobám pečujícím, kteří se ocitnou v situaci, kdy sami potřebují urgentní pomoc (náhlá hospitalizace, nehoda, ztráta vědomí apod.) a nemohou v danou situaci komunikovat. SOS KARTA je pomůckou jak pro pečující, tak pro běžné občany, zdravotníky či jiné záchranné složky. Karta informuje o tom, že pečujete o člověka, který potřebuje okamžitou pomoc.
  • APLIKACE ZÁCHRANKA: je přímo napojena na systémy záchranných služeb v ČR. Po stisknutí nouzového tlačítka tak v ČR vytáčí číslo 155 a zároveň odesílá záchranářům nouzovou zprávu s vaší polohou a dalšími informacemi. Až telefonické spojení s linkou 155 zajistí 100% výjezd posádky ZZS.
  • Informujte se u vaší zdravotní pojišťovny: Některé pojišťovny nabízejí např. Životní karty, kde je napsáno, že jste pečující.
  • Dohodněte se sociální službou či jiným zařízením, kam váš potomek dochází, jak postupovat v případě, že si ho/ji nikdo nevyzvedne (případně i tuto informaci zahrňte do Plánu péče).

 Jak připravit člověka s mentálním postižením

  • Důležité budou nácviky (například telefonování, jak si přivolat pomoc, jak poprosit souseda apod.). S nácviky a podporou samostatnosti vám může dobře pomoci také tato organizace Fosa, o.p.s..
  • Může se stát, že se ocitne váš potomek sám doma (či v jiném prostředí) bez vaší pomoci. Připravte ho na to (snažte se ale v něm/ní nevyvolat paniku či strach). Může vám posloužit tato pomůcka: JSEM DOMA SÁM/SAMA – PRACOVNÍ LIST.
  • SOS KARTA PRO LIDI S POSTIŽENÍM : tato karta slouží jako pomůcka lidem s mentálním postižením při situacích, které vyžadují pomoc jiné osoby. Jsou v ní zaznamenány mj. kontakty na osoby blízké.

Pokud máte vážnou obavu o své zdraví a budoucnost vašeho potomka, možná budete mít potřebu dořešit i náležitosti, které se týkají svéprávnosti, majetku či bydlení. Všechny tyto oblasti jsou podrobně rozepsány zde: Plánování budoucnosti (proklik na brožuru na webu).

Co udělám, až se to stane?

Popište jednotlivé kroky, zkuste přemýšlet spíše o ideálních řešeních (jak byste si to nejlépe představoval/a). 

  • Pokud to jde, informujte svou rodinu, blízké (přátele, sousedy) a požádejte je o pomoc.
  • V tuto chvíli už by od vás měli mít veškeré informace, jak v dané situaci postupovat.
  • Vždy bude záležet na situaci, o kterou se jedná. Postup je potřeba si zapsat konkrétně podle výše popsaných bodů – vyplňte si svůj KRIZOVÝ PLÁN. Pokud je to pro vás přijatelné, můžete mít plán doma vyvěšený na ledničce, na vnitřní straně vstupních dveří apod. Tak ho uvidí i případný záchranný integrovaný systém (policie, záchranná služba a hasiči).
  • Mějte sepsané věci, které jsou pro vás důležité, a chcete, aby byly zabezpečené.
  • Mějte sepsané také věci, které možná budete potřebovat v nemocnici.

Co s plánem dál?

Kdo by měl o plánu ještě vědět a jak se případně o něm dozví? 

  • Všichni, které považujete za blízké osoby, kteří vaší situaci znají a dokáží vám pomoci.
  • Sejděte se s vašimi blízkými a prodiskutujte, jak by mohla vypadat jejich podpora. Případně s nimi projděte svůj krizový plán.
  • Noste u sebe SOS KARTU PRO PEČUJÍCÍ.
  • O tomto plánu by měla být informována také všechna zařízení, kam váš potomek dochází (sociální služby, školská zařízení apod.). Je na vás v jaké formě jim informace předáte. Informujte také svůj sociální odbor.

Kontakty

Ombudsman pro zdraví, z.s.
Národní 9 (5. patro) 110 00 Praha 1
telefon: 222 075 103
e-mail: ochrance@ombudsmanprozdravi.cz

Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky, z.s.
Partyzánská 1/7, 170 00 Praha 7 – Holešovice (budova Pražské teplárenské)
telefon: 266 753 421
e-mail: nrzpcr@nrzp.cz

Veřejný ochránce práv
Údolní 39 Brno, 602 00
e-mail: podatelna@ochrance.cz
telefon – ústředna:  542 542 111

SPMP ČR – Poradenské centrum
Karlínské náměstí 59/12
186 00 Praha 8
e-mail: poradna@spmpcr.cz
telefon: 770 626 202

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR
Na Poříčním právu 1/376
128 01  Praha 2
telefon: 221 921 111

Registr sociálních služeb MPSV

Úřady práce

Sociální odbory
Neexistuje obecný registr. Je nutné dohledat podle bydliště.

Krizové linky/poradny